تبلیغات
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux - محیط گرافیکی GNOME
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux
راهنمای استفاده از محیط گرافیکی GNOME در ردهت

ابتدای کار  Gnome را گنومه یا گنوم بخوانید

محیط های گرافیکی در حقیقت نرم افزاری هستند که بالای زیر ساختار های فراهم شده توسط سیستم X Window اجرا می شوند.

 GNOME یکی از این محیط های گرافیکی است که دارای پایداری خوب و امکانات متعدد و قدرتمندی می‌باشد.

این محیط گرافیکی، محیط پیش گزیده لینوکس ردهت می‌باشد. در این بخش با محیط گرافیکی GNOME و راه های استفاده از آن آشنا می‌شوید. پس از این که به سیستم وارد می‌شوید و محیط گرافیکی اجرا می‌شود میز کار GNOMEظاهر می‌شود.

میز کار GNOME از بخشهای آیکون های میز کار سطح میز کار و پنل تشکیل شده است.

پنل مهمترین قسمتی است که در کار کردن با میز کار به آن نیازمند هستید.

پنل نواری است که در پایین ترین قسمت پنجره میزکار قرار گرفته است.

پنل شامل آیکون‌های اجرا کننده برنامه‌ها (launchers)قسمت منطقه اخطار (Notification Area) که در کنار ساعت قرار دارد و برنامه های کوچکی است که اپلت (Applet) نام دارند. با استفاده از اپلت‌ها می‌توانید کارهایی مانند حرکت بین محیط های کاری تنظیم صوت و نمایش وضعیت سیستم خود را انجام دهید.

اپلت‌های بسیاری در لینوکس ردهت وجود دارند که بصورت پیش‌گزیده روی پنل قرار ندارند و شما می‌توانید آن ها را بنا به نیاز خود اضافه نمایید.

آیکون های روی میز کار می‌توانند میانبرهایی به پوشه‌ها، برنامه‌های کاربردی و یا درایوهای فلاپی و CD-ROM باشند که هنگام متصل بودن نمایش داده می‌شوند.

برای اجرا کردن میانبرهای روی میز کار، باید روی آن ها دوبار کلیک کنید.

برای دسترسی به منوهای میزکار باید روی آیکون کلاه کلیک کنیداین منوها هم چنین باکلیک کردن روی آیکون Start Hereکه روی میزکارقراردارد قابل دسترسی خواهند بود.

میز کار در لینوکس ردهت مانند میزکار در سایر سیستم عامل ها است.

به آسانی می‌توانید با استفاده از کشیدن و انداختن (Drag and Drop) فایل ها را جابجا نموده، آیکون های جدیدی برای دستیابی به برنامه های مختلف، پوشه ها و مستندات خود ایجاد کنید.

استفاده از پنل

پنل میزکار نواری است که در پایین ترین قسمت میزکار قرار گرفته است و آیکون‌ها و برنامه‌هایی را در خود نگه می دارد که استفاده از سیستم را برای شما آسان تر می‌سازد. پنل هم چنین منوی اصلی را دربر دارد این منو حاوی میانبرهایی به برنامه های کاربردی سیستم است.

اپلت‌هایی که در پنل سیستم گنجانده شده‌اند برای اجرای وظایفی خاص و یا مانیتور کردن سیستم و سرویس‌های شما به کار می‌روند. قسمت منطقه اخطار که در کنار ساعت قرار دارد،آیکون های اعلام وضعیت مانند وضعیت شبکه ردهت، چاپگر، احراز هویت و ... را نمایش می‌دهد.

استفاده از منوی اصلی

برای باز شدن منوی اصلی کافی است روی آیکون کلاه کلیک کنید. با کلیک کردن روی منوی اصلی با سطح گسترده‌ای از منوها روبرو خواهید شد که برای دستیابی به برنامه های مختلفی که در سیستم شما نصب شده اند، به کار می‌روند. علاوه بر اجرای برنامه ها، با استفاده از منوی اصلی می‌توانید از سیستم خارج شده، فایل های خاصی را جستجو نموده ، برنامه‌ها را از خط فرمان اجرا کرده و یا صفحه میزکار خود را قفل نمایید. قفل کردن صفحه هنگامی مفید است که مثلا در محیط کار خود نیاز دارید تا چند دقیقه‌ای از کامپیوتر خود دور شوید و مایل نیستید در این فرصت کسی به اطلاعات موجود در کامپیوترتان دسترسی پیدا کند.

برای خارج شدن از حالت قفل، نیاز به تایپ کلمه عبور می باشد.

برای خاموش کردن سیستم کافی است در منوی اصلی روی گزینه logout کلیک کرده و سپس در پنجره ای که باز می‌شود، گزینه Shut Down را انتخاب نمایید. کامپیوترتان پس از خاموش کردن و بستن تمام سرویس ها خاموش خواهد شد. در صورتی که این گونه نشد، پیغام Power Down روی صفحه نمایش داده خواهد شد که به معنی این است که می‌توانید کامپیوتر خود را خاموش کنید.

هشدار :

هرگز سیستم خود را بدون این که آن را Shut Down کنید، خاموش نکنید.

این کار ممکن است سبب آسیب دیدن سیستم فایل لینوکس و از بین رفتن اطلاعات شما شود.

استفاده از اپلت ها

اپلت ها برنامه های کوچکی هستند که روی پنل اجرا می شوند.

اپلت های مختلفی برای انجام کارهای مختلف طراحی شده اند و همراه لینوکس ردهت ارائه می‌شوند. بسیاری از اپلت ها به صورت پیش‌گزیده روی پنل قرار ندارند.

اپلت های پیش‌گزیده شامل موارد زیر هستند:

1 - اپلت سوئیچ کننده میزکار (Workspace Switcher) :

در محیط گرافیکی GNOME می توانید در آن واحد دارای چندین میزکار باشید. این امر از شلوغ شدن بیش از حد یک میزکار جلوگیری به عمل می آورد. به طور پیش گزیده تعداد ۴ میزکار فعال هستند. اپلت سوئیچ کننده میزکار برای جابجایی بین این میزکارها ایجاد شده و به کار می‌رود. این اپلت از ۴ مربع کوچک تشکیل شده است که با کلیک روی هر یک از مربع‌ها می‌توانید در محیط کار جابجا شوید. هم چنین با استفاده از کلیدهای Ctrl+Atl به علاوه یکی از کلیدهای مکان نما (بالا، پایین، چپ و راست) می‌توانید بین میزکارها جابجا شوید.

2 - اپلت نوار وظیفه (Taskbar) :

در کنار اپلت سوئیچ کننده میزکار، اپلت نوار وظیفه قرار دارد. این اپلت برنامه‌هایی را که روی میزکار در حال اجرا هستند را نشان می‌دهد. این اپلت برای سوئیچ کردن بین برنامه ها و یا بستن یا Minimize کردن برنامه ها و... استفاده می‌شود. کافی است روی دگمه‌هایی که نماینده هر برنامه هستند،کلیک کنید.

استفاده از منطقه اخطار

این قسمت برای اعلام وضعیت‌های خاصی به کاربر به کار می‌رود.

آیکون‌هایی که معمولا در این بخش نمایش داده می‌شوند، آیکون وضعیت شبکه ردهت، آیکون احراز هویت و آیکون چاپگر هستند.

آیکون وضعیت شبکه ردهت وضعیت به روز بودن سیستم شما را نشان می‌دهد. در صورتی که روی آن کلیک کنید، برنامه به روز کننده ردهت اجرا شده و در صورتی که به اینترنت متصل باشید و نرم‌افزاهای جدیدی برای بروزکردن سیستم تان ارائه شده باشد،آن ها را دریافت کرده و روی سیستم تان نصب می‌کند. البته برای این کار هنگام نصب باید سیستم ردهت خود را ثبت کرده باشید.

آیکون احراز هویت که به شکل دو کلید کوچک است، هنگامی نمایش داده می‌شود که شما مجوزهای سطح ریشه را برای سیستم خود دریافت کرده باشید. این مسئله معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که یکی از ابزارهای گرافیکی پیکربندی سیستم را به کار برده باشید. این آیکون دارای یک زمان timeout می باشد و پس از اتمام آن دیگر روی منطقه اخطار نمایش داده نمی شود. در زمانی که این آیکون در حال نمایش است، در صورتی که برنامه های دیگر پیکربندی سیستم را اجرا کنید از شما درخواست کلمه عبور نخواهد شد.

آیکون اخطار چاپگر جهت مدیریت فرایندهای چاپ به کار می‌رود.

با کلیک روی این آیکون، مستنداتی که برای چاپ فرستاده شده اند نشان داده می شوند. برای انصراف از چاپ یک مستند، کافی است روی آن کلیک راست کرده و گزینه Cancel را انتخاب نمایید.

توجه :

در صورتی که هیچ یک از آیکون های بالا در سیستم شما نمایش داده نمی‌شوند، کافی است روی پنل کلیک راست کرده و قسمت Add to Panel سپس قسمت Utility و در نهایت Notification Area را انتخاب نمایید.

اضافه کردن آیکون ها و اپلت ها به پنل

برای این که پنل را مطابق نیاز خود تنظیم کنید، می‌توانید آیکون‌ها و اپلت های مختلفی را به آن اضافه نمایید. برای اضافه کردن یک اپلت به پنل، کافی است در یک منطقه خالی از پنل راست کلیک کرده و گزینه Add to Panel را انتخاب کرده و سپس از اپلت‌های موجود اپلت مورد نیاز را انتخاب نمایید. برای اضافه کردن یک آیکون اجرا کننده برنامه (launcher) به پنل کافی است در یک فضای خالی از پنل کلیک راست کرده و گزینه Add to Panel و سپس launcher را انتخاب کنید. با این کار پنجره کوچکی باز می‌شود که باید در آن مسیر برنامه را وارد نمایید. می‌توانید آیکونی هم برای آن انتخاب نمایید.

نکته :

در صورتی که برنامه مورد نظر شما قبلا در منوهای اصلی موجود است، کافی است برای ایجاد launcher برای آن در یک فضای خالی از پنل کلیک راست کرده و سپس پس از انتخاب Add to Panel گزینه Launcher from menu را انتخاب کرده و از برنامه‌های موجود مورد دلخواه را انتخاب کنید.

راه دیگری که برای این کار وجود دارد، کلیک روی منوی اصلی و گرفتن آیکون برنامه مورد نظر و انداختن آن روی قسمت آیکون‌های پنل است.

پیکربندی پنل

این امکان وجود دارد که پنل را به صورت دستی یا خودکار مخفی کنید و یا آن را در هر قسمتی از میزکار که مایلید قرار دهید، اندازه، رنگ و نحوه رفتار آن را تغییر دهید. برای دستیابی به تنظیمات پنل کافی است در یک فضای خالی از پنل کلیک راست نموده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره کوچکی که باز می‌شود، به این تنظیمات دسترسی دارید.

استفاده از مدیر فایل ناتیلوس

این ناتیلوس برنامه مدیر فایل پیش گزیده GNOME است.

ناتیلوس شمایی گرافیکی از فایل ها و سیستم فایل کامپیوترتان به شما ارائه می‌کند. ناتیلوس طوری طراحی شده است که چیزی بیش از یک مدیر فایل گرافیکی باشد. با ناتیلوس می توانید میزکار خود را تنظیم کنید، سیستم لینوکس ردهت خود را پیکریندی نمایید، کلکسیون تصاویر خود را مرور کنید، به منابع شبکه دسترسی پیدا کنید، و... و تمام این ها در یک رابط گنجانده شده اند.

ناتیلوس کارایی شما را در مدیریت فایل ها، جستجو برای فایل های خاص و به طور کلی آن چه از میزکار انتظار دارید، بالا می‌برد.

برای شروع به کار با ناتیلوس، کافی است روی آیکون خانه (Home) که روی میزکار قرار دارد، دو بار کلیک کنید و یا در منوی اصلی سیستم Home Folder را انتخاب نمایید.

با استفاده از ناتیلوس می‌توانید سرتاسر سیستم فایل سیستم خود را بررسی نمایید. برای بازگشت به دایرکتوری خانگی خود کافی است روی آیکون Home که در بالای پنجره آن قرار دارد، کلیک کنید. می‌توانید آدرس مورد نظر خود را در نوار location تایپ کرده و با فشار دادن کلید Enter به آن جا منتقل شوید. با استفاده از منوی File بخش New Window و یا فشار دادن کلیدهای Ctrl+N میتوانید یک پنجره جدید بازکنید. با استفاده از کشیدن وانداختن (Drag and Drop) می‌توانید فایل ها را بین دو پنجره کپی کنید. درگ کردن یک فایل درون یک پوشه دیگر به طور پیش‌گزیده آن را منتقل می‌کند. برای کپی کردن می‌توانید هنگام درگ کردن، کلید Ctrl را پایین نگه دارید.

به صورت پیش‌گزیده فایلهای تصاویر به صورت نمونه تصاویر کوچک و فایل های متنی به صورت گوشه ای از متن فایل نمایش داده می‌شوند. می‌توانید این قابلیت را با کلیک روی منوی Edit و انتخاب بخش Preferences و سپس انتخاب لبه Preview و انتخاب گزینه های Never غیر فعال کنید. این کار سرعت ناتیلوس را بیشتر می‌کند.

برای دسترسی به سایر فرامین ناتیلوس کافی است در پنجره آن، روی یک فایل و یا در یک فضای خالی کلیک راست کنید.

کار کردن با ناتیلوس بسیار آسان است و به زودی به آن عادت خواهید کرد. برای مشاهده کلیدهای میانبر ناتیلوس، می‌توانید منوهای آن را بررسی کنید. استفاده از کلیدهای میانبر به جای کلیک های ماوس، سرعت کار شما را افزایش خواهد داد.

نکته :

در صورتی که با یک دایرکتوری خاص سر و کار زیادی دارید و مجبورید در طول روز بارها به آن مراجعه کنید، می‌توانید با رفتن به آن دایرکتوری و فشار دادن کلیدهای Ctrl+D و یا کلیک روی منوی Bookmarks و انتخاب Add bookmark آن را به آن منو اضافه کنید و پس از این برای رجوع به آن فقط یک کلیک کافی است.

سفارشی کردن میزکار

برای سفارشی کردن میزکار خود می‌توانید از گزینه های موجود در منوی اصلی قسمت Preferences استفاده کنید.

در این جا فقط به برخی گزینه های این بخش اشاره می شود.

تغییر تصویر پس زمینه میز کار

برای تغییر تصویر پس زمینه میزکار می توانید از قسمت Preferences بخش Background را انتخاب کنید و یا به سادگی روی میزکار کلیک راست کرده و گزینه Change Desktop Background را انتخاب نمایید.

لینوکس ردهت به همراه تعدادی تصویر پس زمینه پیش گزیده که در مسیر usr/share/backgrounds قرار دارند، ارائه می‌شود. می‌توانید یکی از آن ها را انتخاب کرده و یا از تصاویر خودتان استفاده نمایید. کافی است در پنجره ای که باز می شود، روی دگمه Select Picture کلیک کرده و تصویر مورد نظرتان را انتخاب نمایید. با استفاده از گزینه های Picture Options می‌توانید تصویر را به خوبی و مطابق میلتان تنظیم کنید.

این امکان وجود دارد که تصویر مورد علاقه خود را مستقیما از دایرکتوری آن به پنجره تنظیم پس زمینه درگ نمایید. گزینه Wallpaper تصویر را در حالت عادی نشان می‌دهد. با گزینه Centered در صورتی که تصویر کوچک تر از سایز صفحه نمایش باشد، در وسط قرار می‌گیرد. با گزینه‌های Scaled و Stretched در صورتی که تصاویر شما کوچکتر یا بزرگتر از صفحه نمایش باشند، طوری تنظیم می‌شوند که اندازه آن ها با اندازه صفحه نمایش یکسان گردد.

در صورتی که مایلید از هیچ تصویری استفاده نکنید و تنها ترکیبی از رنگ ها داشته باشید، کافی است روی گزینه No Picture کلیک کرده و از رنگ هایی پایین پنجره انتخاب نموده و یکی از حالت های Background Style را انتخاب کنید.

تنظیم قلم های بخش های مختلف

می‌توانید قلم های بخش های مختلف و هم چنین برنامه های کاربردی را مطابق میل خود تغییر دهید. برای این کار کافی است در منوی اصلی از قسمت Preferences بخش Fonts را انتخاب کنید.

تنظیمات صفحه کلید

برای انجام تنظیماتی مانند سرعت تایپ، بوق صفحه کلید و زمان چشمک زدن اعلان، می‌توانید از منوی اصلی قسمت Preferences و بخش Keyboard را انتخاب کنید.

تنظیمات ماوس

برای انجام تنظیماتی مانند سرعت حرکت ماوس، چپ دست یا راست دست بودن کاربر، سرعت کلیک‌ها و... از قسمت Preferences بخش Mouse را انتخاب کنید.

تغییر کلمه عبور

در صورتی که نیاز دانستید تا کلمه عبور خود را تغییر دهید، کافی است از قسمت Preferences بخش Password را انتخاب کنید.

تغییر محافظ صفحه نمایش

همراه با لینوکس ردهت تعداد بسیار زیادی از محافظ های صفحه نمایش ارائه شده است. برخی از آن ها بسیار جالب و بی‌نظیر هستند. برای تغییر تنظیمات محافظ صفحه نمایش، از قسمت Preferences بخش Screensaver را انتخاب کنید.

تغییر جلوه های صوتی

در GNOME تعدادی جلوه صوتی برای برخی رخدادها مانند کلیک، بازکردن پنجره و ... وجود دارد. برای فعال یا غیر فعال کردن آن ها می‌توانید به بخش Preferences قسمت Sound مراجعه کنید.

تغییر جلوه های نمایشی

یکی از ویژگی های جالب لینوکس ، توانایی کاربر برای استفاده از سطح گسترده ای از جلوه های نمایشی (Theme) به همراه سیستم خود است. با استفاده از جلوه های نمایشی می‌توانید ظاهر سیستم خود را بسیار تغییر دهید. لینوکس ردهت به همراه تعدادی جلوه پیش‌گزیده ارائه می شود. برای تغییر آن ها می‌توانید از بخش Preferences قسمت Theme را انتخاب کنید.

نکته :

برخی سایت‌ها در اینترنت وجود دارند که جلوه های نمایشی متنوعی را برای لینوکس و Gnome ارائه می کنند.

از این سایت ها می توان سایت http://art.gnome.org و  http://themedepot.org  را نام برد.

ابزارهای پیکربندی سیستمی

این ابزارها در منوی System Tools قرار دارند. این ابزارها به شما کمک می کنند تا از سیستم خود بهتر استفاده کنید و برای موارد خاص آن را پیکربندی نمایید.

ابزارهای گرافیکی ،برخی از این ابزارها عبارتند از:

 1. ابزار حذف و اضافه کردن نرم افزارها (Add/Remove Applications)

این ابزار بسته های نرم افزاری نصب شده و قابل نصب روی سیستم را به سادگی نشان داده و می‌توانید با استفاده از آن نرم‌افزارهای لازم را در سیستم نصب نموده و نرم‌افزارهای ناخواسته را حذف کنید. البته این ابزار فقط برای نرم‌افزارهایی که به همراه دیسک های نصب ردهت ارائه شده اند کاربرد دارد و برای نصب سایر نرم‌افزارها، مانند نرم افزارهایی که از اینترنت دریافت می‌کنید، باید روش های دیگری به کار ببرید.

 1. ابزار تنظیم تاریخ و ساعت

با استفاده از این ابزار می‌توانید تاریخ و ساعت سیستم را تنظیم نمایید.

استفاده از این ابزار بسیار آسان است.

توجه :

همان طور که ممکن است تابه حال متوجه شده باشید، استفاده از اکثر ابزارهای پیکربندی سیستم نیاز به داشتن کلمه عبور ریشه دارد.

 1. ابزار تنظیم صفحه نمایش (Display)

این ابزار برای تنظیم تعداد رنگ و درجه وضوح صفحه نمایش به کار می‌رود.

کافی است مقادیر مورد نیاز خود را از باکس های Resolution و Color Depth انتخاب نمایید. در صورتی که سیستم کارت گرافیکی شما را به درستی شناسایی نکرده است، با انتخاب لبه Advanced و کلیک روی کلید Configure می‌توانید آن را به سیستم معرفی کنید.

 1. ابزار تنظیم صفحه کلید (Keyboard)

با استفاده از این ابزار می‌توانید زبان پیش‌گزیده صفحه کلید خود را تعیین کنید.

 1. ابزار تنظیم زبان (Language)

از این ابزار می‌توانید برای تعیین زبان پیش‌گزیده سیستم خود استفاده نمایید.

این ابزار لیستی از زبان‌هایی را که هنگام نصب انتخاب کردید را نمایش می‌دهد.

با انتخاب یک زبان، زبان بخش های مختلف سیستم مانند منوها و.... تغییر می‌کنند.

 1. ابزار تنظیم نوع ماوس (Mouse)

به وسیله این ابزار می‌توانید نوع ماوس نصب شده در سیستم را تنظیم نمایید.

 1. ابزار تنظیمات شبکه (Network)

این ابزار یکی از ابزارهای مهم پیکربندی است.

با استفاده از این ابزار می‌توانید کارت های شبکه، اتصالات ppp، تنظیمات DNS و تنظیمات نام کامپیوتر خود را انجام دهید. پنجره این ابزار دارای چهار لبه است.

در لبه Devices انواع اتصالات تعریف شده مانند اتصالات اترنت و ppp نشان داده می‌شود.

در لبه Hardware می‌توانید سخت‌افزارهای شبکه نصب شده در سیستم را مشاهده و یا سخت‌افزار جدیدی را نصب کنید. .

در لبه DNS اطلاعات مربوط به آدرسهای DNS موجود در شبکه قید می شود. برای به دست آوردن این اطلاعات باید با مدیر شبکه خود تماس بگیرید.

در لبه Hosts اطلاعات مربوط به کامپیوتر خودتان و کامپیوترهای موجود در شبکه را که می‌خواهید کامپیوترتان آن ها را بشناسد (در صورت عدم وجود سرویس دهنده DNS) وارد می‌کنید. مورد پیش‌گزیده ای که در این جا وجود دارد، شماره آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ است که به نام پیش‌گزیده localhost.localdomain متصل شده است. برای تغییر نام کامپیوتر خود می‌توانید این رکورد را ویرایش نموده و بجای localhost.localdomain نام جدید را وارد نمایید.

توجه داشته باشید که همین نام را باید در لبه DNS و باکس Hostname وارد نمایید. همان طور که گفته شد، برای اتصال به اینترنت با استفاده از مودم می‌توانید از این ابزار استفاده نمایید.

برای این کار در منوی اصلی، بخش System Tools روی Internet Configuration Wizard کلیک کرده و Modem Connection را انتخاب کنید. ادامه کار بسیار آسان است. پس از ایجاد اتصال با کلیک روی آیکون Network Device Control در بخش System Tools و کلیک روی Activate می‌توانید به اینترنت متصل شوید.

 1. ابزار مدیریت چاپگرها (Printing)

با استفاده از این ابزار می‌توانید چاپگرهای جدیدی به سیستم خود اضافه کرده و یا حذف نمایید. با کلیک روی دگمه New ویزاردی شروع به کار کرده و در آن باید اطلاعات مربوط به چاپگر خود مانند نام، محل اتصال (شبکه های مختلف، اتصال محلی و....)، نوع سازنده و مدل چاپگر را وارد نمایید.

در پایان این چاپگر به سیستم شما اضافه می‌شود. برای آزمایش صحیح بودن آن به صورت خودکار پس از نصب یک صفحه آزمایشی برای چاپگر ارسال می شود.

 1. ابزار تغییر کلمه عبور ریشه (Root Password)

با استفاده از این ابزار می‌توانید کلمه عبور ریشه را در صورت نیاز تغییر دهید.

برای تغییر کلمه عبور هر کاربر می‌توانید از دستور passwd استفاده کنید.

 1. ابزار تعیین سطح امنیت سیستم (Security Level)

این ابزار تنظیمات مربوط به دیوار آتش سیستم را انجام می‌دهد.

در صورتی که کامپیوتر شما در نقش یک سرویس دهنده عمل نمی کند، می‌توانید این سطح را روی High تنظیم کنید. در صورتی که بنحوی ارائه کننده سرویس خاصی روی شبکه هستید، گزینه Medium و یا Customize را انتخاب نمایید. با انتخاب گزینه Customize سیستم به شما این امکان را می‌دهد تا تعیین کنید بسته‌های ارسالی برای کدامیک از سرویس‌ها از دیوار آتش عبور نمایند و بسته‌های کدامیک از سرویس‌ها فیلتر شوند.

به هیچ عنوان انتخاب گزینه No Firewall توصیه نمی‌شود.

انتخاب این گزینه، امنیت سیستم شما را شدیدا به مخاطره خواهد انداخت.

مخصوصا اگر از شبکه‌های عمومی و اینترنت استفاده کنید.

 1. ابزار شناسایی کارت صوتی (Soundcard Detection)

از این ابزار می‌توانید برای پیدا کردن و نصب کارت صوتی سیستم خود استفاده نمایید. در صورتی که این ابزار موفق نبود، می‌توانید از دستور sndconfig برای این منظور استفاده کنید.

 1. ابزار مدیریت کاربران و گروهها (Users & Groups)

این ابزار برای مدیریت کاربران و گروههای کاربری استفاده می‌شود. با این ابزار می‌توانید گروههای جدید و کاربران جدید به سیستم اضافه نموده و یا آن ها را حذف کنید.

برای اضافه کردن یک کاربر جدید باید روی دگمه Add User کلیک کرده و در پنجره ای که باز می‌شود، اطلاعاتی مانند نام، نام کاربری، کلمه عبور، تکرار کلمه عبور، نوع پوسته فرمان و دایرکتوری خانگی کاربر جدید را وارد نمایید.

هنگامی که یک گروه جدید اضافه می‌کنید، می‌توانید دسته ای از کاربران را عضو این گروه نمایید. هنگامی که سطوح دسترسی به منابع اشتراکی در شبکه را تعیین می‌کنید، می‌توانید به سادگی یک گروه را برای استفاده از یک منبع تعیین کنید و با این کار تمام کاربرانی که عضو این گروه هستند، می‌توانند از آن منبع اشتراکی استفاده کنند.

خروج از محیط GNOME

پس از این که کار روزانه‌تان به اتمام رسید می‌توانید از سیستم خارج شده (Log out) و یا سیستم را خاموش نمایید.

برای خروج از GNOME کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

منوی اصلی GNOME را باز کنیدگزینه Logout را انتخاب نمایید یک پنجره باز شده و از شما می پرسد مایل به انجام کدام یک از اعمال خاموش کردن، بوت کردن و یا خارج شدن از سیستم هستید.

نکته :

در این مرحله می‌توانید با انتخاب گزینه Save Session نشست خود را ذخیره نمایید. با این کار اکثر برنامه‌هایی که در سیستم باز هستند در ورود بعدی شما به سیستم، به صورت خودکار اجرا خواهند شد.

فراموش نکنید حتما قبل از خروج اطلاعات آن ها را ذخیره نمایید ،گزینه ای را که مایل به انجام آن هستید را انتخاب کرده و روی دگمه Yes کلیک کنید با این کار فرمان مورد نظر شما اجرا خواهد شد.

All Rights Reserved 2005-2006 © http://linoox.mihanblog.com