تبلیغات
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux - گفتگو با لینوس توروالدز
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux
اكنون، مقبولیت‌ - گفت‌وگو با لینوس توروالدز درباره وضعیت و چالش‌های جنبش منبع باز
 

اشاره :
پدیدآورنده لینوكس معتقد است كه <هجوم پول>، به پدیده پانزده ساله‌اش كمك خواهد كرد تا رشد مناسبی داشته باشد.

 اگر منبع‌باز را همانند یك مكتب فرض كنیم، لینوس توروالدز، مهندس فنلاندی و نویسنده هسته سیستم عاملی كه بعدها به لینوكس تبدیل شد، پیام‌آور آن مكتب خواهد بود.در سال 1991، توروالدز برنامه كرنل یا نرم افزار هسته‌ای را نوشت كه سرانجام به وسیله میلیون‌ها كاربر به كار گرفته شد و پایه‌های اجتماع پرتحرك منبع باز را به وجود آورد.پانزده سال بعد، آقای توروالدز كه نام لینوكس از نام او گرفته شده است، با بی‌اعتنایی تمام با مقام خود برخورد می‌كند. او در اورگون پورتلند و دور از هیاهوی دره سیلیكون زندگی می‌كند و غالباً نارضایتی خود را از ستایش‌های شدید طرفداران پروپا قرص منبع باز نسبت به خودش اعلام می‌كند. سه سال قبل، توروالدز 37 ساله، به لابراتوار توسعه منبع باز یا كنسرسیومی پیوست كه ترویج و توسعه لینوكس را بر عهده دارد. در آنجا وی سرپرست توسعه سیستم است. توروالدز در طول گفت‌وگویی كه ترجمه آن‌را پیش رو دارید بیان می‌كند كه توجه روز افزون VC1ها و شركت‌های بزرگ تجاری برای اجتماعی كه تاكنون در حاشیه محدوده‌های تجاری قرار داشت، فقط می‌تواند مفید باشد.


‌ منبع باز ناگهان در میان VCها طرفداران زیادی پیدا كرده است. ورود این حجم عظیم پول چگونه بر دنیای منبع باز اثر خواهد گذاشت؟

‌ یك نكته این است كه مردم دیگر به صورت خودكار تصور نمی‌كنند كه یك برنامه‌نویس منبع باز نمی‌تواند از این طریق كسب درآمد كند. چنان ارزش زیادی در منبع‌باز نهفته است كه شناخته‌شدن آن برای یك توسعه‌دهنده منبع‌باز می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. همچنین هجوم پول به بازار منبع‌باز توانسته است بعضی نقاط ضعف قدیمی  منبع‌باز را پوشش دهد و آن‌ها ‌را تقویت كند. <كارهای خسته‌كننده> نظیر آزمایش نرم‌افزار، كنترل كیفیت، مستندسازی و پشتیبانی، كه همه فعالیت‌های لازمه توسعه نرم‌افزار هستند، همه از این دسته هستند. همزمان، مجوزهای منبع باز به گونه‌ای طراحی می‌شوند كه بتوانند همه را درستكار و صادق نگه‌دارند. بدین معنی كه همواره تعادلی بین فناوری و پول وجود خواهد داشت.

بنابراین فكر می‌كنم كه این وضعیت، بیشتر وضعیتی است كه در آن همه برنده خواهند بود. همین مورد باعث شده است كه منبع‌باز بتواند پشتیبانی و توجه شدید دست اندركاران بازار تجارت را، كه شاید در ابتدای امر در مورد منبع باز نگران بودند، به دست آورد.

آیا فكر می‌كنید كه شركت‌هایی نظیر آی‌بی‌ام و ردهت به غنای منبع‌باز كمك خواهند كرد یا نگرانید كه روح و  هدف اصلی این جریان به وسیله شركت‌های تجاری تحریف شود و تغییر كند؟

‌ شاید سال‌های گذشته عده‌ای از این موضوع هراس داشتند، اما چیزی كه شركت‌های تجاری برای دنیای منبع‌باز به ارمغان آوردند، تحریف و تغییر فلسفه و هدف منبع‌باز نبود. آن‌ها نیروی بیشتر و شاید كمی تعادل را به دنیای منبع باز هدیه كردند. الان، ممكن است عده‌ای عقیده داشته باشند كه تعادل چیز خوبی نیست، اما این افراد در واقع جزء حاشیه افراطی جنبش منبع باز هستند، و  لینوكس به هیچ عنوان چنین جبهه‌گیری‌ای نداشته است.

من همیشه فردی عملگرا  بوده‌ام و فكر می‌كنم یكی از موفقیت‌های لینوكس در واقع همین جنبه عملگرایی اجتماعی آن است: توسعه نرم‌افزار با برخی ایده‌آل‌ها و آرمان‌های اجتماعی؛ البته دور از اندیشه‌های غیر واقعی و افراطی گری.

‌ فكر می‌كنید تا پنج سال آینده بازار لینوكس چگونه خواهد بود؟

شما این سؤال را از فرد نامناسبی می‌پرسید. من تعمداً سعی كرده‌ام بر جنبه‌های تكنیكی قضیه تمركز كنم.

یكی به این دلیل كه این بخش، حوزه مورد علاقه من است و دیگر این‌كه، فكر می‌كنم سایر قسمت‌ها دنباله‌رو این بخش خواهند بود.

فكر نمی‌كنم یك برنامه اقتصادی پنج ساله بتواند موفق باشد حتی زمانی كه شما به طراحی نرم‌افزار می‌پردازید، باز هم چنین برنامه‌ای نمی‌تواند موفق عمل كند.
توسعه لینوكس همواره به نوعی بازاری باز بوده است و در آن جهتگیری توسعه با <نیازهای مشتریان> و درصد زیادی از آنچه كه من <سلیقه خوب> یا پرهیز از مواردی  می‌نامم كه به وضوح در طولانی مدت مشكل‌ساز خواهند شد، تعیین می‌گردد.

‌‌ چالش‌های  كنونی جنبش منبع باز كدامند؟

‌ منبع باز اكنون بر بزرگ‌ترین چالش خود، یعنی مورد پذیرش قرار گرفتن و درك شدن توسط سایر افراد فایق آمده است. از نقطه نظری كاملاً تكنیكی، متد و روش منبع‌باز به سادگی برتر از سایر روش‌ها است. چون نرم‌افزارهای مدرن، اكنون بسیار پیچیده‌تر از آن هستند كه به صورت مخفیانه طراحی و پیاده‌سازی شوند. اما مدت زمانی طولانی مردم می‌پنداشتند كه این روش انجام كار، عجیب و غیرمستقیم است. این قضایا دیگر تمام شده است. اكنون موفقیت منبع‌باز باعث شده است مشكلات جدیدی وارد عرصه منبع‌باز شوند؛ نظیر دردسرهای ناشی از مشكلات قانونی و حق مالكیت.

در تصویری بزرگ‌تر و كلی‌تر، آنچه مرا بیش از هر چیز دیگر نگران می‌كند، موانع غیرفنی‌ای است كه سر راه منبع باز قرار دارد. حق امتیازها و مالكیت‌های انحصاری نامناسب و قوانین مالكیت نرم‌افزارها واقعاً نامناسبند. در واقع شبیه به مالكیت انحصاری یك تفكر است. این موضوع به وضوح و بالقوه می‌توانند مشكلات شدیدتری را به وجود آورند. اما خبر خوب آن است كه مشكل حقوق مالكیت تنها مربوط به دنیای منبع‌باز نیست و به نظر می‌رسد بسیاری از صنایع مرتبط با فناوری، نسبت به خطرات و مشكلات این موضوع هشیار شده‌اند.

All Rights Reserved 2005-2006 © http://linoox.mihanblog.com