تبلیغات
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux - محیط KDE
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux
راهنمای استفاده از محیط گرافیکی GNOME در ردهت

برای آغاز کار با محیط KDE باید هنگام ورود به سیستم از بخش Session گزینه KDE را انتخاب کرده و کلمه عبور و نام کاربری خود را وارد نمایید.

بسته به نوع لینوکسی که از آن استفاده میکنید، ممکن است محیط گرافیکی KDE پیش گزیده شده باشد. پس از اتمام فرایند بارگذاری واردمحیط KDEخواهید شد.

نکته :

در صورتی که در حالت متنی بوت شده اید، میتوانید با اجرای دستور startkde KDE را اجرا نمایید.

توجه :

در صورتی که کامپیوتر شما قدیمی است، میتوانید کاملا به جای GNOME از KDE استفاده نمایید. KDE سریعتر بوده و به منابع سیستمی کمتری نیاز دارد.

توجه :

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نسخه ای کاملا فارسی از محیط گرافیکی KDE تهیه شده است که میتوانید آنرا از این سایت دریافت نمایید.

KDE به این منظور طراحی شده است که یک محیط گرافیکی کامل برای سیستم عاملهای لینوکس و یونیکس ایجاد نموده و بتواند با سیستم عاملهای MacOS و MS-Windows رقابت کند. همراه KDE ابزارهایی برای مدیریت فایلها، پنجره ها، میزهای کار و برنامه ها وجود دارند.اگر کار کردن با ماوس را بلد هستید، با KDE هم میتوانید به سادگی کار کنید.

فقدان یک محیط گرافیکی مجتمع، در گذشته سبب شده بود تا سیستم عاملهای لینوکس و یونیکس کمتر به محیطهای خانگی راه پیدا کنند. اکنون با وجود محیطهای گرافیکی قدرتمند مانند KDE این مشکل برطرف شده است.

آشنایی با بخشهای مختلف KDE

آیکونهای میزکار :

بر روی میزکار آیکون هایی قرار دارند تا دسترسی شما را به بخش های مختلف سیستم راحت تر کنند. آیکون هایی که به طور پیش گزیده روی میزکار قرار دارند عبارتند از آیکون دایرکتوری خانگی، آیکون فلاپی دیسک و آیکون سطل زباله.

پنل :

ابزارهایی را برای اجرای برنامه ها و مدیریت میزکار فراهم می سازد. می توانید پنل را طبق نیاز خودتان پیکربندی کنید. برای این کار کافی است روی قسمتی خالی از آن کلیک راست کرده و گزینه Configure Panel را انتخاب نمایید. در پنجره ای که باز می شود می توانید تنظیمات پنل مانند اندازه، رنگ، محل قرار گیری، جلوه های نمایشی، منوها و .... را تعیین کنید.

منوی اصلی :

این قسمت منوی اصلی KDE است. کافی است روی آیکون K کلیک کنید تا این منو باز شود البته با توجه به نوع لینوکسی که استفاده می کنید، ممکن است آیکون آن چیز دیگری باشد. مثلا در ردهت یک کلاه قرمز و در زوزه لوگوی زوزه بجای علامت K قرار گرفته اند. تمام برنامه ها و ابزارهای لازم برای سیستم در این منو گنجانده شده اند.

مرکز کنترل KDE یا KDE Control Center :

این قسمت که در منوی اصلی قرار دارد در حقیقت مرکز کنترل KDE بوده و تمام تنظیمات آن در این برنامه مجتمع شده اند. توضیح بیشتردرآینده.

دایرکتوری خانگی:

با کلیک روی این آیکون، برنامه مدیر فایل KDE اجرا شده و دایرکتوری خانگی شما را نشان می دهد. برنامه مدیریت فایل KDE کانکرر (Konqueror) نام دارد. توضیح بیشتردرآینده.

میزکارهای مجازی (Virtual Desktops):

همانند GNOME، در KDE هم می توانید از میزکارهای متعدد استفاده کنید. میزکارهای مختلف به وسیله شماره های 1 تا 4 نشان داده می شوند. برنامه سوئچ بین این میزکار ها مانند GNOME روی پنل قرار دارد.

نوار وظیفه (Taskbar) :

برنامه هایی که اکنون روی میزکار در حال اجرا هستند را نشان می دهد. با کلیک روی هر دگمه میتوانید پنجره مربوط به آنرا باز کرده و یا ببندید.

آیکون Lock Screen :

این آیکون در منوی اصلی قرار دارد و کار آن قفل کردن کامپیوتر در مواقعی است که کنار آن نیستید. این کار از دسترسی اطلاعات شما توسط دیگران جلوگیری می کند.

آیکون Logout :

این آیکون هم در منوی اصلی قرار دارد. با استفاده از آن می توانید از محیط KDE خارج شده و کامپیوتر خود را خاموش کرده و یا بوت کنید.

ابزار Klipper :

این ابزار مانند یک کلیپ بورد است که روی آن حرف K حک شده است.این ابزار در حقیقت مدیر کلیپ بورد در KDE است. این ابزار در نزدیکی ساعت قرار دارد. با کلیک روی آن می توانید لیستی از اقلام موجود در کلیپ بورد را مشاهده نمایید.

توجه :

یکی از قابلیت های خوبی که در KDE وجود داردکلیپ بورد قوی آن است. متاسفانه یکی از نقطه ضعف های محیط GNOME فقدان یک مدیر کلیپ بورد مانند Klipper است.

ساعت :

ساعت جاری سیستم را نشان می دهد. با کلیک روی آن یک تقویم کوچک نمایش داده می شود.

گردشی دور میزکار

با استفاده از ماوس و صفحه کلید میتوانید با میزکار خود کار کنید. کلیدهای Alt و Ctrl در این مورد کاربرد زیادی دارند.

استفاده از ماوس

پاسخهایی که میزکار به ماوس شما میدهد، بستگی به محل کلیک و دگمه ماوس دارد.

برای بازکردن آیکونهای روی میزکار کافی است که روی آنها دوبار کلیک کنید. دوبار کلیک روی نوار عنوان پنجره باعث می شود تا پنجره در حالت سایه (Shade) قرار گیرد. در این حالت تنها نوار عنوان پنجره قابل دیدن خواهد بود. با دوبار کلیک مجدد، پنجره به حالت نخست باز می گردد. ممکن است حالت تک کلیک در KDE فعال باشد که در آن صورت برای باز کردن اکثر اقلام تنها یک کلیک کافی خواهد بود.

استفاده از صفحه کلید

در صورتی که مایلید از صفحه کلید استفاده نماییدکافی است که به مثال های زیر توجه کنید:

حرکت بین میزهای کار (Ctrl+Tab):

برای سوئیچ کردن بین میزکارهای مختلف کافی است کلید Ctrl را پایین نگه داشته و کلید Tab را فشار دهید. با رها کردن Ctrl میزکار مورد نظرتان انتخاب می شود.

حرکت بین پنجره ها (Alt+Tab) :

برای حرکت بین پنجره هایی که اکنون روی میز کار باز هستند، کافی است که کلید Alt را نگه داشته و کلید Tab را فشار دهید.

سپس با رها کردن کلید Alt وری پنجره مورد نظر، آن پنجره فعال خواهد شد.

بازکردن پنجره فرمان (Alt+F2) :

با فشردن این کلیدها، پنجره ای باز می شود که در آن امکان تایپ یک دستور برای اجرا شدن وجود دارد.

پس از تایپ دستور کافی است که کلید Enter را فشار دهید. در این پنجره می توانید یک آدرس اینترنتی نیز وارد کنید.

بستن پنجره فعال (Alt+F4) :

برای بستن پنجره فعال کافی است که کلیدهای Alt+F4 را فشار دهید.

بستن یک پنجره دیگر (Ctrl+Alt+Esc) :

با این کار، شکل اشاره گر ماوس به یک اسکلت تغییر کرده و میتوانید با بردن آن روی پنجره مورد نظر و کلیک کردن روی آن، پنجره مورد نظر را ببندید.

حرکت به میز کار مورد نظر (Ctrl+F1,F2,F3 or F4) :

برای اینکه مستقیما به میزکار مورد نظر خود حرکت کنید، کافی است که کلید Ctrl را به همراه یکی ار کلیدهای F1 تا F4 فشار دهید.

بازکردن منوی عملیات پنجره (Alt+F3) :

با فشار دادن کلیدهای Alt+F3 منوی عملیلت پنجره باز می شود. با استفاده از این منومی توانید پنجره مورد نظر را حرکت داده، تغییر اندازه دهید، کوچک کنید، بزرگ کنید، آنرا به حالت سایه در آورید، اندازه و محل آنرا ذخیره کنید و ... کافی است که گزینه مورد نظر را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.

محل اشاره گر ماوس

کلید ماوس

نتایج

نوار عنوان پنجره فعال

چپ

پنجره در سطح قرار خواهد گرفت

نوار عنوان پنجره فعال

وسط

پنجره به زیر خواهد رفت

نوار عنوان پنجره فعال

راست

منوی عملیات پنجره بازمیشود

نوار عنوان پنجره غیر فعال

چپ

پنجره فعال شده در سطح قرار میگیرد.

نوار عنوان پنجره غیر فعال

وسط

پنجره فعال شده و پایین قرار میگیرد

نوار عنوان پنجره غیر فعال

راست

پنجره بدون تغییر سطح فعال میشود

وسط پنجره غیر فعال

چپ

پنجره فعال شده در سطح قرار میگیرد

وسط پنجره غیر فعال

وسط

پنجره فعال میشود

وسط پنجره غیر فعال

راست

پنجره فعال میشود

تمام قسمتهای پنجره

چپ + Alt

انتقال پنجره به محل جدید

تمام قسمتهای پنجره

وسط + Alt

پایین یابالا آوردن پنجره به سطح

تمام قسمتهای پنجره

راست + Alt

تغییر اندازه پنجره

میزکار

چپ (نگهداید)

انتخاب گروهی از آیکونها

میزکار

راست

بازکردن منوی Popup سیستم

مدیریت فایل ها با استفاده از برنامه Konqueror

برنامه Konqueror باعث شده است تا محیط گرافیکی KDE بتواند با محیط های گرافیکی ارائه شده توسط اپل و مایکروسافت رقابت کند.

امکاناتی که برنامه مدیر فایل Konqueror ارائه میکند بسیار گسترده و جالب است.

برخی از قابلیتهای های Konqueror که آنرا از برنامه های مدیریت فایل دیگر متمایر می کندعبارتست از :

میزکار شبکه (Network Desktop):

در صورتی که کامپیوتر شما به شبکه محلی و یا اینترنت متصل است، قابلیت های گنجانده شده در Konqueror به شما اجازه می دهد تا لینک هایی به سایتهای FTP ، وب و یا به منابع شبکه ایجاد نمایید. این لینک ها بصورت آیکون هایی روی میزکار و یا برنامه Konqueror نمایش داده خواهند شد.

رابط مرورگر وب (Web Browser Interface) :

رابط Konqueror مانند مرورگرهایی مثل نت اسکیپ، موزیلا و اینترنت اکسپلورر کار می کند. می توانید محل مورد نظر خود را در پنجره بالای صفحه تایپ کنید تا به آن محل حرکت کنید.

نکته :

صفحات محتوی جاوا و جاوااسکریپت به صورت پیش گزیده در Konqueror فعال نیستند.

برای فعال سازی آن کافی است که از منوی Settings گزینه Configure Konqueror را انتخاب کرده و سپس در لبه Java گزینه های Enable Java Globally و Enable Javascript Globally را انتخاب نمایید.

انواع فایلها و MIME ها :

در صورتی که مایلید تا یک نوع فایل همیشه با یک نوع برنامه اجرا شود می توانید آن فایل را شخصا تنظیم نمایید.

 KDE به صورت پیش گزیده تعداد زیادی از انواع فایل ها را تعریف کرده و به برنامه های مربوطه متصل نموده است.

برای تنظیم احتمالی فایل ها می توانید در برنامه Konqueror از منوی Settings بخش Configure Konqueror را انتخاب کرده و در پنجره باز شده در لبه File Associations این تنظیمات را انجام دهید.

البته امکان انجام اعمال استانداردی که با هر مدیر فایل انجام می دهیدمانند کارکردن با فایلها، انتخاب فایل ها، انتقال، بریدن، چسباندن و پاک کردن وجود دارد.

شما می توانید دایرکت وری ها را به دنبال فایل ها جستجو کنید، اقلام جدیدی مانند پوشه، فایل، لینک و .... ایجاد نمایید، تاریخچه فایل ها و سایت های مشاهده شده را مشاهده کنید و محل های مورد نیاز خود را ذخیره کنید تا رجوع بعدی به آن آسانتر گردد.

کارکردن با فایلها :

بعلت این که انجام بسیاری از کارها در Konqueror بسیار آسان می باشد و نیاز به توضیح خاصی ندارد، در اینجا تنها توضیحات مختصری در این مورد ارائه می کنیم:

بازکردن فایلها:

برای بازکردن یک فایل خاص، روی آیکون آن دوبار کلیک کنید. این فایل با برنامه پیش گزیده ای که به آن متصل شده است باز خواهد شد. مثلا یک فایل متنی با استفاده از برنامه ویرایشگر متن Kwrite باز خواهد شد. برای بازکردن یک برنامه، یک دایرکتوری ویا یک لینک نیز باید هم ینگونه عمل کنید.

انتخاب یک برنامه کاربردی :

برای اینکه یک فایل را با یک برنامه کاربردی خاص باز کنید کافی است روی فایل کلیک راست کرده و سپس گزینه Open with را انتخاب نمایید. این گزینه به شما نشان می دهد که چه برنامه هایی برای باز کردین این فایل تنظیم شده اند.

پاک کردن فایلها :

برای این کار کافی است روی فایل کلیک راست نموده و از منوی باز شده گزینه Delete را انتخاب نمایید. این کار فایل را بصورت دائم پاک خواهد کرد. برای این کار می توانید از کلیدهای Shift+Delete نیز استفاده کنید. برای انتقال یک فایل به سطل آشغال، کافی است که تنها کلید Delete را فشار دهید و یا از منو، گزینه Move To Trash را انتخاب کنید.

کپی کردن فایلها :

برای کپی کردن یک فایل در حافظه، روی آن کلیک راست نموده و سپس گزینه Copy را انتخاب نمایید. سپس می توانید آنرا در یک پوشه دیگر Paste نمایید. روش دیگر کلیک راست روی فایل مورد نظر و انتخاب Copy To است.

چسباندن یک فایل (Paste):

کافی است در یک فضای خالی از پوشه کلیک راست کرده و گزینه Paste را انتخاب نمایید. یک کپی از فایل مورد نظر شما در آنجا ایجاد می شود.

انتقال فایلها :

برای انتقال فایل می توانید فایل را با کلیک چپ ماوس گرفته و روی پوشه هدف حرکت داده و سپس دگمه چپ را رها کنید. یک منوی سه گزینه ای باز شده، از شما خواسته خواهد شد بین کپی، انتقال و لینک یکی را انتخاب کنید. هم چنین می توانید روی فایل مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه Move To را انتخاب نمایید.

ایجاد لینک :

لینک ها همان میانبرها در سیستم عامل ویندوز هستند. برای ایجاد آن همان طور که در مورد انتقال یک فایل عمل کردید عمل نموده و از منو گزینه Link Here را انتخاب کنید.

هم چنین امکانات متعددی برای نمایش اطلاعات در مورد فایلها و پوشه ها وجود دارند:

نمایش اطلاعات سریع فایل (Quick information) :

ماوس را روی فایل مورد نظر نگه دارید. این کار سبب می شود تا اطلاعات سریع فایل به صورت یک tooltip نمایش داده شود.

این تولتیپ شامل اطلاعاتی مانند سایز، نوع، مالک و مجوزهای فایل است.

نمایش فایلهای مخفی :

همان طور که قبلا گفته شد در لینوکس فایلهای مخفی فایل هایی هستند که نام آن ها با یک نقطه شروع می شود. برای نمایش این فایل ها کافی است که از منوی View گزینه Show Hidden Files را انتخاب نمایید. معمولا فقط هنگامی که نیاز به انجام یک عمل پیکربندی دارید به این فایل ها نیاز پیدا می کنید.

نمایش درخت سیستم فایل (Filesystem Tree):

برای نمایش آن کافی است که از منوی View بخش View Mode را انتخاب کرده و روی Tree View کلیک کنید.این کار لیستی از دایرکتوری های موجود در سیستم فایل را در کنار پنجره نمایش می دهد. این گزینه به صوررت پیش گزیده فعال می باشد.

تغییر اندازه نمایش آیکونها :

برای تغییر اندازه نمایش آیکون ها ، از منوی View گزینه Icon Size را انتخاب کرده و سپس اندازه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

برای انجام عملیات روی دسته ای از فایلها، امکان انجام کارهای متعددی وجود دارد. از منوی Edit قسمت Select را انتخاب کنید. یک پنجره کوچک باز شده که می توانید در آن با استفاده از کاراکترهای ویژه ، دسته ای از فایلها را انتخاب نمایید. مثلا تایپ *.txt فایلهای با پسوند txt را انتخاب خواهد کرد.برای استفاده از ماوس می توانید کلید چپ ماوس را پایین نگه داشته و آنرا روی فایلهای مورد نظر حرکت دهید، این کار آنها را انتخاب خواهد کرد. پس از انتخاب فایل ها، می توانید عملیات دیگر مانند کپی، انتقال، حذف و ... را روی آنها انجام دهید.

کلیدهای میانبری برای تسهیل درانتخاب فایل ها ایجاد شده است.

با فشردن کلیدهای Ctrl++ پنجره انتخاب فایل ها باز می شود. در صورتی که دسته ای از فایل ها را انتخاب کرده اید و می خواهید در میان آنها تعدادی را از انتخاب خارج کنید، با استفاده از ابزار Unselect که با فشردن کلیدهای Ctrl+- قابل دسترسی است، نام آنرا تایپ کنید. فشردن کلیدهای Ctrl+A تمام فایلها را انتخاب کرده و فشردن کلیدهای Ctrl+U تمام آنها را از انتخاب خارج می کند. برای بر عکس کردن فایل های انتخاب شده (Invert) کافی است کلیدهای Ctrl+* را فشار دهید.

جستجو به دنبال فایلها

در صورتی که به دنبال یک فایل یا پوشه خاص هستید، می توانید از امکان جستجوی Konqueror استفاده نمایید. برای این کار از منوی Tools گزینه Find File را انتخاب کنید.برای اجرای جداگانه ابزار جستجو می توانید در پنجره ترمینال یا پنجره اجرای فرمان، دستور kfind را تایپ کنید.

کافی است که به سادگی نام فایل مورد نظر را در باکس Named تایپ کنید. در زیر آن هم می توانید مسیر مورد نظر برای جستجو را انتخاب کرده و روی دگمه Find کلیک کنید. می توانید از کاراکترهای ویژه برای تسهیل کار استفاده نمایید. امکان انتخاب یکی از دو گزینه Case Sensitive برای توجه به کوچکی و بزرگی حروف و Include Subdirectories برای جستجو در پوشه های داخل یک پوشه نیز وجود دارد. برای محدود کردن نتایج جستجو می توانید از گزینه های موجود در لبه های Contents و Properties استفاده نمایید. با استفاده از این گزینه ها می توانید جستجو را برای وجود یک متن خاص در فایل، فایل های با تاریخ خاص و ... انجام دهید.

ایجاد فایلها و پوشه های جدید

با استفاده از مدیر فایل Konqueror می توانید انواع مختلفی از فایلها را ایجاد نمایید. برای این کار می توانید از منوی Edit بخش Create New استفاده کنید.

استفاده از سایر قابلیتهای مرورگر

به علت این که Konqueror هم بصورت یک مرورگر وب عمل می نماید و هم به صورت یک مدیر فایل امکاناتی که مرورگرهای وب ارائه می کنند را نیز داراست.

مثلا می توانید محل سایتها یا دایرکتوری هایی که مشاهده می کنید را ذخیره نمایید.

ذخیره کردن محل مشاهده شده (Add Bookmark):

برای این منظور در حالی که در محل مورد نظر قرار دارید، منوی Bookmarks را انتخاب کرده و روی Add Bookmark کلیک کنید. محل آن در این منو اضافه می شود.

ویرایش محل های ذخیره شده (Edit Bookmarks) :

با استفاده از این گزینه می توانید محل های ذخیره شده را ویرایش نمایید.

پوشه جدید (New Bookmark Folder) :

این کار یک پوشه جدید برای ذخیره محل های مشاهده شده ایجاد می کند.

تغییر گزینه های Konqueror :

برای تنظیم برنامه Konqueror مطابق نیازهای شخصی شما گزینه های زیادی وجود دارد . برای دستیابی به این گزینه ها می توانید از منوی Settings بخش Configure Konqueror را انتخاب نمایید. برخی از این گزینه ها مربوط به قابلیت های مدیریت فایل و برخی مربوط به مرور وب می باشند.

پیکربندی محیط گرافیکی KDE

در صورتی که مایلید تا ظاهر، نحوه رفتار سایر گزینه های KDE را تغییر دهید، باید از ابزاری به نام مرکز کنترل KDE یا KDE Control Center استفاده کنید.

مرکز کنترل KDE به شما امکان انجام تنظیمات بسیاری در مورد رنگ هاقلم هاتصاویر پس زمینه محافظ های صفحه نمایش پنجره ها و فایل ها را می دهد. در حقیقت مرکز کنترل تنظیمات پراکنده ای را که هر برنامه یا بخش داراست به صورت مجتمع در یک محل جمع آوری نموده است که دسترسی به آنها را ساده تر و کارآمدتر نماید.

برای باز کردن مرکز کنترل کافی است در منوی اصلی KDE روی Control Center کلیک کنید.

با کلیک کردن روی علامت مثبت کنار هر گزینه  این گزینه ها باز خواهند شد. کافی است روی مورد دلخواه تان کلیک کنید. تنظیمات آن در سمت راست ظاهر خواهند شد. در ادامه به معرفی بخش های مهم این ابزار می پردازیم .

توجه :

در صفحات مربوط به مرکز کنترل، با کلیک روی دگمه Defaults، تنظیمات پیش گزیده KDE بارگذاری می شوند. برای اعمال تغییرات میتوانید روی Apply کلیک کنید و برای انصراف از اعمال تغییرات از کلید Reset استفاده کنید.

تغییر ظاهر و جلوه های نمایشی (Appearance & Themes) :

راه های متعددی برای تغییر وضعیت ظاهری میزکارتان وجود دارد . برای این کار کافی است روی علامت مثبت کنار گزینه Appearance & Themes کلیک کنید.

با این گزینه شما امکان تغییر تصویر پس زمینه رنگ هاقلم هاآیکون ها محافظ صفحه نمایش جلوه های نمایشی و ... را خواهید داشت.

تغییر تصویر پس زمینه (Background):

برای تغییر تصویر پس زمینه می توانید از این گزینه استفاده کنید.

 امکان استفاده از رنگ های مختلف تصاویر و هم چنین جلوه های مختلف برای تصویر پس زمینه وجود دارد.

تغییر رنگهای پنجره ها (Colors) :

برای تغییر رنگ پنجره ها در محیط KDE می توانید از این گزینه استفاده نمایید.

 رنگ های زیادی پیش بینی شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

تغییر قلمها (Fonts) :

در این قسمت می توانید قلم های بخش های مختلف KDE مانند عناوین پنجره ها نوار ابزارها و ... را تعیین نمایید. هم چنین امکان فعال کردن گزینه Anti Aliasing که قلم ها را به صورت نرم روی صفحه نمایش نشان می دهد نیز در اینجا وجود دارد.

All Rights Reserved 2005-2006 © http://linoox.mihanblog.com