تبلیغات
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux - محیط KDE
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux
راهنمای استفاده از محیط KDE در ردهت

تغییر آیکونها (Icons):

در این قسمت می توانید آیکون های به کار رفته در قسمت های مختلف KDE را بنا به سلیقه شخصی خود تغییر دهید. دسته های مختلفی از آیکون ها برای این کار پیش بینی شده است. هم چنین می توانید آیکون های مورد علاقه خود را از اینترنت دانلود کرده و نصب نمایید. من شخصا Crystal را ترجیح میدهم!

تغییر محافظ صفحه نمایش (Screen Saver):

در این قسمت امکان تغییر محافظ صفحه نمایش و تنظیمات مربوط به آن مانند فعال کردن کلمه عبور و هم چنین زمان انتظار آن وجود دارد. تعداد زیادی از محافظ های صفحه نمایش همراه KDE ارائه شده است که می توانید آن ها را انتخاب کنید.

برخی از آنها بسیار جالب هستند.

تغییر حالت دگمه ها و عناصر گرافیکی محیط کار (Style):

در این قسمت می توانید حالت های عناصر گرافیکی مانند دگمه ها نوارها و .... را تغییر دهید. هم چنین امکان انخاب افکت هایی برای عناصر گرافیکی وجود دارند.

تغییر جلوه های نمایشی (Theme Manager):

همان طور که از اسم آن پیداست در این جا می توانید جلوه های نمایشی کلی KDE را تغییر دهید. تعدادی جلوه نمایشی از قبل آماده شده اند.می توانید جلوه های جدید را از اینترنت دریافت کرده و با استفاده از دگمه Add اضافه نمایید.

تغییر دکوراسیون پنجره ها (Window Decorations):

در این قسمت می توانیدحالت نوار عنوان پنجره ها، نحوه قرار گیری دگمه های نوار عنوان و تنظیمات خاص هر نوع نوار عنوان را انجام دهید.

تعداد زیادی نوار عنوان برای شما در نظر گرفته شده است که با توجه به سلیقه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

تنظیمات مربوط به میزکار (Desktop) :

در این قسمت تنظیمات مربوط به میزکار مانند ظاهر میزکار، رفتار آن، پنل ها، نوار وظیفه و رفتار پنجره ها وجود دارد.

تغییر ظاهر میزکار (Appearance) :

در این قسمت امکان تغییر قلم استفاده شده روی میزکار و رنگ های آن وجود دارد.

تغییر رفتار میزکار (Behavior) :

در این قسمت می توانید نحوه پیش نمایش فایل های مختلف، نمایش یا عدم نمایش یک منوی میزکار (Desktop Menu)، نمایش یا عدم نمایش آیکون های روی میزکار، تعریف رخدادهای کلیک روی میزکار و نمایش ابزارهای مختلف روی میزکار را تعیین نمایید. در بخش رخدادها می توانید تعیین کنید که با کلیک روی هر یک از دگمه های ماوس، چه اتفاقی رخ دهد. مانند باز شدن منو ...

تغییر تعداد میزهای کار (Multiple Desktops) :

همان طور که قبلا هم اشاره شددر محیط گرافیکی KDE می توانید از چندین میزکار استفاده کنید. در این قسمت می توانید تعداد میزهای کار فعال در KDE را تعیین نمایید. حداکثر تا 16 میزکار می توانید داشته باشید.

تنظیمات مربوط به پنل (Panels) :

با استفاده از گزینه های این بخش می توانید تنظیمات مربوط به پنل KDE را انجام دهید. این تنظیمات عبارتند از محل قرار گیری پنل (Position)، طول پنل، اندازه آن، تنظیمات مربوط به مخفی کردن پنل (Hiding) و تنظیمات مربوط به منوها . در بخش مخفی کردن پنل، تنظیماتی مشابه حالت Autohide نوار وظیفه ویندوز ولی با امکانات بسیار گسترده تر وجود دارد.

در بخش تنظیمات منوها با کلیک روی دگمه Edit K Menu میتوانید منوهای KDE را مطابق نیاز خود تغییر دهید. این امکان یکی از امکانات جالبی است که در GNOME وجود ندارد.

تنظیمات مربوط به نوار وظیفه (Taskbar) :

در این قسمت می توانید به گزینه هایی مانند چگونگی نمایش پنجره ها روی نوار وظیفه، چگونگی گروه بندی پنجره ها و تنظیمات مربوط به رخدادهای ماوس روی نوار وظیفه دسترسی داشته باشید.

تنظیمات مربوط به رفتار پنجره ها (Window Behavoir):

در این قسمت طیف وسیعی از تنظیمات مربوط به عمل رخدادهای ماوس، فکوس پنجره ها، حرکت دادن آنها و ... وجود دارد.

نمایش اطلاعات سخت افزاری سیستم (Information) :

این بخش اطلاعات گسترده ای از سخت افزارهای سیستم را به شما ارائه می دهد. در صورتی که مایلید اطلاعات دقیقی از سخت افزارهای نصب شده در سیستم به دست آورید به این بخش مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که محیط گرافیکی GNOME فاقد بخشی به این کاملی است.

تنظیمات اجزا (KDE Components) :

در این بخش تنظیماتی مانند کتاب آدرس، برنامه های پیش گزیده، ارتباطات فایل ها ، مدیرفایل، مدیر نشست و ... وجود دارند.

تنظیمات مربوط به ارتباطات فایلها (File Associations) :

در این قسمت کلیه فایل های تعریف شده در KDE و برنامه های مرتبط با آنها نمایش داده می شود.

در صورتی که مایل هستید نوع جدیدی از فایل را تعریف نموده و یا فایل موجودی را به یک برنامه خاص مرتبط کنید باید از این بخش استفاده کنید. برای مرتبط کردن یک نوع فایل موجود با یک برنامه کافی است نوع فایل مورد نظر خود را با کلیک انتخاب کرده و روی دگمه Add کلیک کنید. سپس در پنجره باز شده می توانید نام برنامه مورد نظر را تایپ کرده و یا آنرا از لیست انتخاب کنید. برای اضافه کردن نوع جدیدی از فایل، کافی است در پایین لیست Known Types روی دگمه Add کلیک کنید. پنجره کوچکی باز می شود که باید در آن نوع کلی فایل و نام آن را تایپ کنیدسپس رویOK کلیک کنید. صفحه مربوط به تنظیمات فایل باز می شود که می توانید نوع پسوند فایل، آیکون و برنامه مرتبط با آن را تعیین کنید. پس از اتمام تنظیمات روی دگمه Apply کلیک کنید. از این پس با کلیک روی فایل مورد نظر، آن فایل با برنامه مورد نظر شما باز خواهد شد.

تنظیمات مربوط به مدیر فایل (File Manager) :

در این بخش گزینه هایی مانند قلم استفاده شده در مدیر فایل، نمایش یا عدم نمایش برخی اطلاعات، رفتار مدیر فایل، پیش نمایش فایل ها و ... قرار دارند.

تنظیمات مربوط به مدیر نشست (Session Manager) :

در این بخش گزینه هایی برای تنظیم رخدادهایی که هنگام ورود یا خروج شما به سیستم اتفاق می افتد قرار داده شده است. مانند گرفتن تایید هنگام خروج، ذخیره کردن برنامه های در حال اجرا و نمایش مجدد آنها پس از ورود آینده شما به سیستم و رخداد پس از خروج شما از KDE که کامپیوتر شما پس از خروج بوت شده، خاموش شود و یا صفحه ورود به سیستم (Login) نمایش داده شود.

تنظیمات مربوط به ابزارهای جانبی (Peripherals) :

همان طور که از نام این بخش پیداست، در آن تنظیمات مربوط به ابزارهای جانبی کامپیوتر مانند دوربین دیجیتال، صفحه کلید، ماوس و چاپگر قرار دارد.

تنظیمات مربوط به دوربین های دیجیتال (Digital Camera):

در این قسمت می توانید به حذف و اضافه کردن دوربین های دیجیتال سریال و USB بپردازید. برای اضافه کردن یک دوربین دیجیتال کافی است روی دگمه Add که به شکل یک دوربین است، کلیک کنید.

تنظیمات مربوط به صفحه کلید (Keyboard) :

در این قسمت نیز تنظیماتی مانند سرعت تکرار حروف، وضعیت Num Lock هنگام شروع به کار KDE و ... را در اختیار دارید.

تنظیمات مربوط به ماوس (Mouse) :

در این قسمت می توانید به تعداد زیادی از تنظیمات برای ماوس دسترسی داشته باشید. این تنظیمات عبارتست از تعیین وضعیت کلیک ها بصورت تک کلیک یا دبل کلیک،انتخاب خودکار آیکون با نگه داشتن ماوس روی آن و مدت زمان تاخیر آن، چپ دست یا راست دست بودن، وضعیت اشاره گر ماوس، سرعت حرکت، کلیک ها و کشیدن و انداختن (Drag & Drop)، سرعت چرخ ماوس (Mouse Wheel) و تنظیم ماوس صفحه کلید .

تنظیمات مربوط به چاپگرها (Printers):

در این بخش چاپگرهای واقعی و مجازی نصب شده روی سیستم (مانند چاپگر فاکس) نمایش داده شده و می توانید به اطلاعات و تنظیمات آنها دسترسی داشته باشید. برای استفاده از تمامی امکانات این بخش باید کلمه عبور ریشه را وارد نمایید برای این کار کافی است روی دگمه Administrator Mode کلیک کنید.لبه Information، اطلاعات کلی از چاپگر در اختیار شما قرار میدهد. لبه Jobs، فعالیت های فعلی چاپگر را نشان می دهد. این لبه نشان می دهد که چه مستنداتی در انتظار شروع فرایند چاپ هستند و کدامیک در حال چاپ میباشند. لبه Properties، مشخصات چاپگر را نمایش داده و سیستمی که چاپگر برای چاپ استفاده می کند را تعیین می کند. در لبه Instanses میتوانید برای یک چاپگر، در آن واحد چندین نوع تنظیم برای سایز کاغذ، رنگی یا سیاه و سفید چاپ کردن، جهت صفحه، تعداد صفحه در یک کاغذ (اندازه مستند را کوچک کرده و در یک صفحه یک تعداد خاص چاپ خواهد کرد)، فواصل صفحه و ... تعریف نمایید و در موارد لازم آنرا پیش گزیده نموده و استفاده کنید.

تنظیمات مربوط به مدیریت توان (Power Control) :

دراین بخش تنظیمات مربوط به مدیریت توان و صرفه جویی در مصرف برق قرار دارند. یکی از این تنظیمات مربوط به صفحه نمایش و دیگری مربوط به باطری در مورد کامپیوترهای کیفی است.

تنظیمات مربوط به مدیریت توان صفحه نمایش (Display Power Control) :

در این بخش می توانید تنظیمات صرفه جویی در مصرف برق نمایشگر خود را فعال نمایید تا پس از طی مدت زمان معینی به صورت نیمه خاموش و یا خاموش در آمده، در طول عمر و میزان مصرف برق آن اثر مثبت باقی گذارد.

تنظیمات مربوط به باطی کامپیوترهای کیفی (Laptop Battery) :

در این بخش اطلاعاتی در مورد مقدار و وضعیت باطری، گزینه های کنترل توان کامپیوترهای کیفی، هشدارهای سطح پایین باطری و ... وجود دارد.

تنظیمات مربوط به موقعیت محلی و قابلیت دسترسی (Regional & Accessibility) :

در گزینه های این بخش می توانید وضعیت دسترسی کامپیوتر برای افراد معلول، تنظیمات کشوری و علائم ارزی، ساعت و ... ، زبان های صفحه کلید و میانبرهای صفحه کلید را انجام دهید.

تنظیمات مربوط به قابلیت دسترسی (Accessibility) :

در این قسمت تنظیماتی جهت رفاه حال افرادی که به نحوی دارای معلولیت های جسمی هستند قرار داده شده است. این تنظیمات شامل تنظیمات مربوط به زنگ کامپیوتر و ویژگی هایی برای استفاده آسان تر از صفحه کلید است.

تنظیمات مربوط به کشور، موقعیت محلی و زبان (Country/Region & Language) :

در این قسمت می توانید با تنظیم کشور، سایر اطلاعات مانند اعداد، نشان ارزی، زمان و تاریخ و مواردی مانند سایز استاندارد کاغذ و سیستم اندازه گیری را تنظیم کنید. با انتخاب کشور، این تنظیمات با توجه به مقادیر موجود در سیستم، تنظیم می شوند و می توانید در صورت نیاز آنها را ویرایش کنید.

تنظیمات مربوط به زبانهای صفحه کلید (Keyboard Layout) :

در این قسمت می توانید نوع صفحه کلید و زبان های فعال روی آنرا انتخاب کنید.

برای فعال کردن یک زبان اضافه کافی است جلوی آنرا تیک بزنید.

امکان فعال کردن زبان فارسی نیز در اینجا وجود دارد.

تنظیمات مربوط به کلیدهای میانبر روی صفحه کلید (Keyboard Shortcuts) :

در این بخش تمام میانبرهای تعریف شده سیستم نمایش داده می شوند. بررسی این بخش از نظر به دست آورد اطلاعات در مورد این میانبرها امری لازم است. ضمن پیدا کردن میانبرهای مورد نیاز می توانید آنها را با انتخاب گزینه Custom و تعیین کلید میانبر جایگزین (Alternate)، سفارشی نمایید.

میانبرها به صورت سه دسته میانبرهای سراسری، سیستمی و برنامه های کاربردی دسته بندی شده اند.

تنظیمات مربوط به صوت و چند رسانه ای (Sound & Multimedia) :

در این قسمت می توانبد به گزینه هایی برای تنظیم زنگ سیستم  میکسر صوتی، دیسک ها و سیستم صوتی و جلوه های صوتی KDE دسترسی داشته باشید.

تنظیمات مربوط به جلوه های صوتی (System notifications) :

در این بخش می توانید برای هر رخداد سیستمی، مانند بازکردن پنجره، بستن پنجره، کوچک کردن پنجره و... یک رخداد صوتی تعیین کنید. البته رخدادها و اصوات مربوطه تعیین شده هستند و شما تنها می توانید آنها را فعال یا غیر فعال نمایید.

تنظیمات مدیریت سیستم (System Administration) :

در این قسمت تنظیماتی کلی در رابطه با سیستم وجود دارند که برای استفاده از آن ها نیاز به ورود.

All Rights Reserved 2005-2006 © http://linoox.mihanblog.com