تبلیغات
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux - Main Board
ل . ی . ن . و . ک . س ..::.. Linux

آشنایی با اجزای مادربرد

6 04 2008

با وجود نوشتن مطالب کاملی در خصوص اکثر عناصر مادربرد در شماره‌های گذشته و چاپ مقاله‌ای درباره مونتاژ کامپیوتر در شماره قبل ، بنا به درخواست خوانندگان محترم بر آن شدیم تا بصورت گذرا و فقط در حد چند خط هریک از قسمت های مادربرد را معرفی كنیم.به مادربرد با دقت نگاه كنید، آیا تمام اجزایی را كه روی آن وجود دارند را می شناسید؟

این برد، اصلی ترین قسمت هر كامپیوتر می‌باشد كه تمام قطعات یا بر روی آن نصب و یا به آن متصل می شوند، تكنولوژی ساخت این برد بسیار پیشرفته است. اگر به دقت به آن توجه كنید، خواهید دید كه مدارهای بسیار باریكی (باریكتر از موی سر انسان) ارتباط بین قطعات نصب شده بر روی برد را به عهده دارد. یكی از جالب ترین قسمت‌های این برد،چند لایه بودن آن می‌باشد.در حقیقت چندین لایه مدار بر روی هم پرس شده و وظیفه اتصال قطعات را بر عهده دارند.

مادربردها دارای تنوع بسیار زیادی می باشند بطوریكه شرح مدل و تكنولوژی ساخت آنها در حوصله این بحث نمی گنجد. در این نوشتار سعی داریم شرح كلی در خصوص قطعات نصب شده بر روی مادر برد و نوع كار آنها را ارائه دهیم.

آشنایی با قطعات

به شكل 1 توجه كنید تمامی قطعات یك مادربرد بصورت كامل توضیح داده شده است.

شکل 1

ZIF Socket

اولین قسمت مورد بحث ، محل نصب CPU می‌باشد. این سوكت معمولاً با رنگ سفید بر روی مادربرد مشخص شده است.

به این سوكت Zero Insertion Force) Zif Socket) نیز می‌گویند که دارای شماره‌های مخصوص مانند Socket 478 ، Socket775 و … می باشد.

CPU ها مدل‌های مختلف دارند كه بنا به نوع مدلشان ، بر روی مادربردهایی كه از آن نوع CPU پشتیبانی می كنند نصب می گردند. همانگونه كه در شكل مشاهده می كنید این سوكت ها دارای حفره های بسیار ریزی می باشند كه پایه های CPU درون آنها قرار می گیرد. البته شركت اینتل سوكت و CPU خاصی را با نام LGA 775 طراحی كرده است كه پایه ندارد و سطح زیری آن صاف است و برخلاف سوكت های قبلی ، پایه هایی بر روی سوكت وجود دارد كه باعث اتصال بین CPU و سوكت می شود. این كار باعث كمتر صدمه دیدن پایه های CPU شده و احتمال كج شدن آن را به صفر رسانده است .

RAM Slot

محل نصب RAM . این اسلات، با دو عدد چفت در كنار خود وظیفه نگهداشتن رم را بر عهده دارد.

امروزه رم ها نیز دارای دو مدل SD و DDR می باشند و مشخصه ظاهری آنها شیاری كه بر روی آن قرار دارد می باشد.اگر بر روی برد رم ، یك شیار وجود داشت رم از نوع DDR است در غیر اینصورت از نوع قدیمی تر ، یعنی SD می‌باشد.

البته مقایسه كلی این دو نوع نیز بسیار مفصل بوده كه از حوصله این بحث خارج است.

طبیعی است مادربرد مخصوص این دو نوع نیز متفاوت است و هر كدام رم خاص خود را پشتیبانی می كند. لازم به ذكر است كه تمام ماردبردهای موجود از رم های نوع DDR و پشتیبانی می كنند .

نكته مهم دیگر ، رنگ متفاوت اسلات های رم است. اگر در مادربردی ایلات رم ها دارای دو رنگ متفاوت باشند، به این مفهوم است كه این مادربرد از تکنولوژی Dual Chanel پشتیبانی می كند.

Power Connector

قسمت بعدی كانكتور پاور ( منبع تغذیه ) می‌باشد.

همانگونه كه در شكل مشخص است دو عدد كانكتور ولتاژ، از پاور به مادربرد متصل می شود. این دو كانكتور یكی بزرگ و مستطیل شكل و دیگری كوچك و مربع شكل می‌باشد (کانکتور 12 ولت مادربرد) .وظیفه این دو كانكتور انتقال ولتاژ از پاور به مادربرد است.

IDE

این قسمت محل نصب کابل دیتای هارد و CD ROM می‌باشد. توجه كنید رنگ متفاوت كانكتور نشان دهنده نوع آن می‌باشد معمولاً IDE1 به رنگ آبی و اكثرا هارد اصلی سیستم را به آن وصل می كنند وIDE2 جهت نصب وسایلی مانند رایتر ، DVD Drive و CD Drive و غیره بكار می رود. شرح كلی آن را می توانید در شماره 21 ماهنامه قسمت مونتاژ كامپیوتر بخوانید.

Floppy

محل نصب فلاپی كه بوسیله كابل مخصوص ، اتصال فلاپی داریو و مادربرد را فراهم می كند.

AGP Slot

محل نصب كارت VGA یا همان کارت گرافیک.

اكثر مادربردها دارای اسلاتAGP می باشند ولی در مادربردها جدید اسلتی به نام PCI Express بهره می برند كه سرعت و امكانات بهتری را ارائه می دهد.

PCI Slot

این اسلات ‌ها محل قرارگیری كارت‌‌های متداول و رایج PCI مانند كارت مودم ، كارت كپچر ، كارت TV و مواردی از این قیبل می باشند.

SATA Connector

این كانكتورها به SATA Connector معروفند و هاردهایی با تكنولوژی سریال را با عمل كرده با این تفاوت كه از تكنولوژی ساخت پیشرفته تری برخوردارند سرعت بالای انتقال اطلاعات و حجم كمتر این نوع كابلها و سوكت ها از محاسن آن نسبت به IDEها می‌باشد. این مادربرد دارای دو عدد سوكت از نوع SATA و دو عدد هم سوكت متداول IDE است و می تواند تا شش عدد Device را پشتیبانی كرده و آدرس دهی كند.

Chipset

یكی از مهمترین قسمت های هر مادربرد چیپ اصلی آن می‌باشد. شاید این قطعه را بتوان قلب مادربرد نامید.كنترل تمام قطعات موجود بر روی مادربرد بر عهده این قطعه می‌باشد. یكی از دلایل گران تر بودن یک مادربرد نسبت به مادربردهای دیگر مدل و شركت سازنده آن قطعه است. برای مثال مادربردهایی كه چیپ آنها ساخت شركت اینتل است نسبت به مادربردهایی كه چیپ آنها ساخت كمپانی های دیگری چون VIA ، SiS و … می باشند از سرعت بهتر و امكانات بالاتری برخوردار می‌باشند.

Battery Backup

اطلاعاتی مانند تاریخ ، ساعت ، پسورد BIOS ، تنظیمات مربوط به نحوه بوت شدن ، فركانس پردازنده و رم و مواردی از این قبیل كه در برنامه BIOS مادربرد تنظیم می گردد ، همگی در قسمتی به نام CMOS RAM ذخیره می شود. باطری مادربرد وظیفه تغذیه این IC را دارد.به همین دلیل است كه با برداشتن باطری ، تاریخ و زمان و پسورد و دیگر تنظیمات BIOS به هم می ریزد.

USB Port

این پورت‌ها به نام USB معروف می باشند. این پورت ها به وسیله كابل‌های كیس به USBهای جلو متصل شده و می توان از آنها استفاده كرد.

Rear Panel

PS/2 Mouse

Keyboard

Serial Port

Parallel Port

Speaker

Audio

Microphone

SPDIF in

SPFIF out

شکل 2

یاد آوری : SPDIF مخفف عبارت Interface Format Sony Philips Digital و رابط صدای دیجیتال می باشد.

برد مادر یا مادر بورد یا برد اصلی (به انگلیسی: Mainboard or Motherboard) تخته مدار الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و... بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) قرار گرفته‌اند. در کامپیوترهای اپل آن را برد منطقی می‌نامند.

برد مادر اصلی‌ترین بخش یک رایانه به شمار می‌رود و کار آن آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از اسمش پیداست تنها یک پردازنده‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

اجزا

شمایل مادربرد به این گونه‌است که تعدادی خازن و ترانزیستور و مقاومت و دیود و IC و ورودی‌هایی برای نصب قطعات روی یک فیبر بزرگ از جنس سیلیسیم و درصد کمی از چوب قرار می‌گیرند. بر روی صفحه مادربرد چندین خط به رنگهای متفاوت دیده می‌شود که همه قطعات را به هم متصل می‌سازد و به آنها اصطلاحاًباس می‌گویند. برای کل کامپیوتر, مادر بورد , زیربنای اطلاعات و قدرت می‌باشد. شکل و اندازه مادر بورد در طرحهای ان‌ال‌ایکس و آ تی‌ایکس می‌باشد که دومی بیشتر رایج‌تر است. یکی از تراشه‌های مادربورد، سوپر آی/اُ می‌باشد که دیسکهای کمکی، صفحه کلید، ماوس و قسمت‌های سریال و چاپگر را کنترل می‌کند. به تراشهٔ سوپر آی/اُ بعلاوهٔ دو تراشهٔ دیگر به نام‌های پل شمالی و پل جنوبی، چیپ ست مادربرد گویند که مبنای بسیار خوبی جهت مقایسه مادربردها می‌باشد. از چیپ ستهای معروف به کار رفته در مادربردهای امروزی می‌توان اینتل ویا و... را نام برد.

سازندگان

 • ایسوس (ASUS)
 • ام‌اس‌آی(MSI)
 • گیگابایت تکنولوژی (Gigabyte)
 • اینتل (Intel)
 • سولتک (Soltek)
 • ایکس‌اف‌ایکس (XFX)
 • فاکس‌کان (Foxconn)
 • ا بیت (Abit)
 • سویو (SOYO)
 • اپاکس (Epox)
 • دی اف آی (DFI)
 • جت وی (JETWAY)

All Rights Reserved 2005-2006 © http://linoox.mihanblog.com